Na południowym skraju Sieradza, w rejonie styku ulic Krakowskiego Przedmieścia, Józefa Oxińskiego, Spacerowej, Krasawnej oraz Browarku, znajduje się Poświętna Górka – niewielkie wzniesienie o bogatej historii.
Interesująca nazwa "Poświętna" sugeruje, że w czasach przedchrześcijańskich mogło tu funkcjonować owo miejsce kultu pogańskiego. W latach 60. i 70. XX wieku na omawianym terenie przeprowadzono szereg badań archeologicznych, które ujawniły, że obszar ten był już zasiedlony na początku naszej ery. Najważniejsze znaleziska odnotowano w 1961 roku, kiedy to odkryto ślady osadnicze w postaci ceramiki datowanej na późny okres lateński oraz wczesny okres rzymski, obejmujące lata 125 p.n.e. – 178/180 n.e.
Kolejny istotny aspekt odkryć dotyczy roku 1965, kiedy to zidentyfikowano resztki wczesnośredniowiecznej chaty. W obrębie tego znaleziska znaleziono znaczną ilość ceramiki, w tym fragment dna z jakże znamiennym znakiem garncarskim. Prowadząca badania Janina Kamińska z Łodzi zasugerowała, że mogło to być miejsce osady podmiejskiej bądź komory celnej. Dodatkowo odkryto ślady osadnictwa nowożytnego w postaci ceramiki, szkła, a także monetę z 1626 roku i fragmenty drewnianego wodociągu z przełomu XVII/XVIII wieku.
Co więcej, przypuszcza się, że już w XIII wieku na Poświętnej Górce powstał drewniany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, który w późniejszym czasie został rozebrany w czasach wojen napoleońskich. W jego pobliżu istniał cmentarz. Warto zauważyć, że kościół ten stanowił fundament neogotyckiej kapliczki św. Kajetana, zafundowanej pod koniec XIX wieku przez Kajetana Trąbczyńskiego, właściciela browaru, działającego w tym rejonie od 1876 roku.
W latach 70. XIX wieku Kajetan Trąbczyński zbudował również neobarokowy pałac, który z czasem przeszedł w ręce kolejnych właścicieli – Danielewiczów oraz Andrzejewskich. W 1915 roku pałac ten pełnił rolę siedziby sztabu wojsk pruskich pod dowództwem generała Woyrscha. W okresie okupacji hitlerowskiej, na terenie tego obiektu z rodziną rezydował dowódca podsieradzkiego poligonu wojsk pancernych.
Co zaskakujące, tuż przed ewakuacją z Sieradza, 22 stycznia 1945 roku, Niemcy zniszczyli zabytek w płomieniach. Aktualnie na terenie Poświętnej Górki znajdują się Sieradzkie Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego "Winekta" oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy imienia Janusza Korczaka.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Cmentarz Komunalny w Sieradzu | Crystal Traktor | I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu | Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Sieradzu | Synagoga w Sieradzu | Muzeum Okręgowe w Sieradzu | Sieradzki Park Etnograficzny | Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Sieradzu | Warta Sieradz | Żeglina SieradzOceń: Poświętna Górka