Synagoga w Sieradzu


Synagoga w Sieradzu, zlokalizowana przy ulicy Wodnej 7, to obiekt o bogatej historii i znaczeniu kulturowym. Jej budowa miała miejsce w latach 1819–1824, a prawdopodobnie w jej projektowanie zaangażowany był architekt Hilary Szpilowski.

W okolicy roku 1850 jednym z kantorów synagogi był Lejzer Perelmuter, pochodzący z Litwy, który zasłynął jako autor popularnych pieśni religijnych oraz książki o tematyce talmudycznej. Był on ojcem Abrahama Cwi Perlmuttera, rabina i posła na Sejm Ustawodawczy II RP.

W trakcie II wojny światowej synagoga została zdewastowana przez hitlerowców, a następnie poddana przebudowie. Dziś w jej przestrzeni znajdują się biura i siedziby firm rzemieślniczych. Na zewnątrz budynku można zobaczyć granitową płytę, która upamiętnia żydowskich mieszkańców Sieradza. Warto również wspomnieć, że rabin Michael Schudrich modlił się w tym miejscu podczas sieradzkich Dni Judaizmu.

Budynek synagogi został wzniesiony w stylu murowanym, na planie prostokąta. Z zachodniej strony do budynku przylegała przybudówka, w której znajdował się przedsionek. Wnętrze synagogi charakteryzowało się bogatym wyposażeniem, w tym klasycystyczną oraz rozbudowaną oprawą Aron ha-kodesz oraz ośmiobocznej altany bimy. Niestety, podczas wojennej przebudowy, budynek stracił wiele ze swoich pierwotnych cech architektonicznych oraz zabytkowych detali.

W sąsiedztwie synagogi znajdowała się mykwa, święte miejsce rytualnych oczyszczeń. Po wojnie w budynku dawnej synagogi funkcjonował, między innymi, Zbór Kościoła Chrześcijańskiego Jezus Żyje. Niestety, dnia 17 kwietnia 2014 roku, synagoga częściowo spłonęła, co wpłynęło na jej dalszy los.

Przypisy

  1. Pożar synagogi w Sieradzu. sieradz.com.pl, 18.04.2014 r. [dostęp 22.05.2015 r.]

Oceń: Synagoga w Sieradzu

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:17