Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Sieradzu to ważna świątynia rzymskokatolicka, wpisana w krajobraz lokalnej kultury i duchowości. Należy on do parafii pod tym samym wezwaniem, która jest częścią dekanatu sieradzkiego w diecezji włocławskiej.
Ten zabytek architektury jest nie tylko miejscem kultu, ale również istotnym centrum społeczno-kulturalnym dla mieszkańców Sieradza, którzy gromadzą się tu na modlitwy oraz różnorodne wydarzenia.
Historia
Historia tej świątyni jest nieodłącznie związana z postacią księdza Aleksandra Brzezińskiego. Po uruchomieniu w 1922 roku Zakładów Graficznych na Brzezinach, kapłan ten złożył biskupowi włocławskiemu propozycję wybudowania kościoła. Gotowość do sfinansowania budowy wynikała z darowizny, jaką otrzymał od ciotki Izabeli Stajnowej, a także z jego głębokiej wdzięczności wobec Opatrzności Bożej za uratowanie życia podczas tumultów w Sieradzu w listopadzie 1918 roku.
Budowa świątyni została zakończona w 1922 roku, a jej poświęcenie miało miejsce 14 maja 1924 roku, dokonane przez biskupa włocławskiego Władysława Krynickiego. W ciągu lat odprawiana była jedynie w niedziele oraz w święta, a także odbywały się specjalne nabożeństwa, takie jak majowe czy różańcowe. W latach działalności świątyni przygotowywano coroczne żłobki oraz Grób Pański, a także organizowano zamknięte rekolekcje. W testamencie z 1939 roku fundator zastrzegł, aby jego ciało spoczęło w jej podziemiach, co stało się faktem dopiero 60 lat po jego śmierci.
Świątynia była małym, jednonawowym budynkiem z węższym prezbiterium, które otaczały dwie wnęki na kaplice oraz niższa kruchta. Na dachu dwuspadowym, pokrytym dachówką, znajdowała się dostojna wieżyczka. Chór był wyposażony w fisharmonię, a w nawie znajdowały się rzędy ławek. W zewnętrznych wnękach umieszczone były metalowe figury Matki Boskiej oraz Jezusa.
W 1975 roku biskup Jan Zaręba powołał przy świątyni ośrodek duszpasterski, który pod opieką księdza Zdzisława Ossowskiego funkcjonował przez wiele lat. Parafia otrzymała formalne zatwierdzenie 3 maja 1981 roku, w dniu uroczystości Matki Bożej Królowej Polski. Kolejne znaczące zmiany nadeszły w 1989 roku, kiedy to rozpoczęto rozbudowę kościoła według projektu inż. architekt Małgorzaty Porowskiej – Leśniak. W wyniku tych zmian oraz przekształceń, została zmieniona nawa na nową, a ołtarz główny przeniesiony na miejsce dawnej kaplicy grobowej.
W wyniku przeprowadzonej przebudowy wnętrze zostało całkowicie odnowione dzięki staraniom wykonawców, takich jak Marek Sitarski, Tomasz Sęk, Andrzej Bender oraz Elżbieta i Andrzej Bednarscy, odpowiedzialni za witraże. Konsekracja nowej formy świątyni miała miejsce 3 maja 1998 roku, dokonana przez biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego.
Przypisy
- Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski w Sieradzu. sieradz-praga.pl. [dostęp 10.03.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia św. Wojciecha BM w Sieradzu | Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu | Bazylika kolegiacka Wszystkich Świętych w Sieradzu | Kościół św. Ducha w Sieradzu | Kościół Chrystusa Odkupiciela i Najświętszego Imienia Maryi w Sieradzu | Kościół Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Sieradzu | Kościół św. Stanisława w Sieradzu | Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w SieradzuOceń: Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Sieradzu