Parafia Najświętszego Serca Jezusowego z siedzibą w Sieradzu pełni ważną rolę w lokalnej wspólnocie. Należy ona do dekanatu sieradzkiego II oraz jest częścią diecezji włocławskiej.
Obszar działalności tej parafii obejmuje różnorodne aspekty życia religijnego i kulturowego, które zyskują znaczenie dla mieszkańców regionu.
Historia
Historia tej parafii sięga 18 czerwca 1982 roku, kiedy to została ona formalnie ustanowiona. Kościół, zaprojektowany przez inż. Tadeusza Miziała z Sieradza, znajduje się na granicy trzech osiedli: Jaworowego, Kasztanowego oraz Klonowego. Konstrukcję świątyni opracował inż. Dr Tadeusz Urban, który był adiunktem Politechniki Łódzkiej. Pierwszym administratorem oraz budowniczym tego miejsca stał się ks. prał. Józef Kucharski.
Kościół zaprojektowano jako dwupoziomowy, murowany z czerwonej cegły. Jego filary i strop wykonano z żelbetonu, które nadają budowli solidność. Wnętrze kościoła, w pełni zaprojektowane i częściowo zrealizowane przez ks. Tadeusza Furdynę SDB z Łodzi, jest zachwycające. Istotnym elementem są ceramiczne detale ołtarza, ambony oraz Drogi Krzyżowej, które wykonał plastyk Antoni Bisaga z Włocławka. Bardzo interesujące są obrazy biblijne, które znajdują się na górnych ścianach, stworzone techniką sgraffitto, a także figura Chrystusa Zmartwychwstałego umieszczona na ścianie ołtarzowej.
W dolnej kaplicy, Droga Krzyżowa została namalowana na płótnie przez brata Bronisława Podsiadłego TJ z Warszawy. Ponadto, posadzka uwieńczona jest terakotą, a ławki znajdujące się w kaplicy są dębowe. W tym miejscu odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, co stwarza atmosferę wyjątkowej duchowości.
Kościół posiada także organy piszczałkowe o 51 głosach, wykonane przez firmę Remigiusza Cynara z Wrocławia. System dzwonów składa się z trzech niezwykle ciężkich dzwonów: „Serce Jezusa” ważącego 1650 kg, „Jan Paweł II” o wadze 700 kg oraz „Józef” o wadze 350 kg. Te dzwony, napędzane elektrycznie, zostały zrealizowane w Przemyślu przez zakład Felczyńskich w roku 1985. Ważnym uzupełnieniem jest dzwonnica, z którą połączona jest kaplica przedpogrzebowa oraz chłodnia dla zmarłych.
Oprócz tego, parafia ma dwie kaplice publiczne: jedną w szpitalu przy ul. Armii Krajowej 7, a drugą w Domu Opieki Społecznej przy ul. Armii Krajowej 34. W ramach działań parafialnych działa młodzieżowy zespół muzyczny o nazwach takich jak Soli Deo, Sursum Corda oraz Boże Nutki, a także chór „Cantate Deo”, który od 2017 roku jest prowadzony przez Przemysława Pawlaka, wcześniej zaś przez organistę Idziego Matyszczaka.
Proboszczowie
Lista proboszczów w Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu obejmuje listę znakomitych duchownych, którzy w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju społeczności parafialnej.
- ks. prał. Józef Kucharski (1981 – 21.09.2005),
- ks. prał. dr Mirosław Miłek (od 2005).
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Sieradzu | Parafia św. Wojciecha BM w Sieradzu | Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu | Bazylika kolegiacka Wszystkich Świętych w Sieradzu | Kościół św. Ducha w Sieradzu | Kościół Chrystusa Odkupiciela i Najświętszego Imienia Maryi w Sieradzu | Kościół Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Sieradzu | Kościół św. Stanisława w SieradzuOceń: Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu