Bazylika kolegiacka Wszystkich Świętych w Sieradzu


Bazylika kolegiacka Wszystkich Świętych w Sieradzu stanowi ważny zabytek architektury, którego historia sięga końca XIV wieku.

Wybudowana w 1370 roku, ta urokliwa świątynia została zaprojektowana w stylu gotyckim, co czyni ją wyjątkowym punktem na mapie kulturalnej regionu.

Historia

W średniowieczu bazylika kolegiacka Wszystkich Świętych w Sieradzu pełniła kluczową rolę jako najważniejsza świątynia w mieście. Została wzniesiona z cegły w II połowie XIV wieku, a po pewnym czasie, bo w 1585 roku, zbudowano pięciokondygnacyjną wieżę o kwadratowym planie. Przebudowa kościoła miała miejsce w XVII wieku, co znacznie wzbogaciło architekturę tego miejsca.

W 1925 roku w fasadę kościoła włączono fragmenty odrzwi z dawnego zamku, co dodaje mu historycznego charakteru. Wnętrze budowli charakteryzuje się głównie barokowym oraz rokokowym wystrojem, w którym znajdują się również nieliczne rzeźby gotyckie. W dekoracji ołtarza głównego datowanej na połowę XVIII wieku można dostrzec herb ziemi sieradzkiej. Dodatkowo, świątynia może poszczycić się kilkoma obrazami Wojciecha Gersona oraz cennym liturgicznym sprzętem pochodzącym z XVII i XVIII wieku.

10 kwietnia 2011 roku, w pobliżu kolegiaty, odsłonięto pomnik, który upamiętnia ofiary katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Od 19 marca 2018 roku, kościół powołany został do godności bazyliki mniejszej, a 20 marca 2023 roku ustanowiono tu sanktuarium św. Józefa. Przy świątyni działa sieradzka kapituła kolegiacka, która wspiera działalność i rozwój tego ważnego miejsca.


Oceń: Bazylika kolegiacka Wszystkich Świętych w Sieradzu

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:19