Monice


Monice to niewielka, lecz istotna część miasta Sieradza, znajdującego się w Polsce, w obrębie województwa łódzkiego oraz powiatu sieradzkiego. Obszar ten rozciąga się wzdłuż ulicy Krakowskie Przedmieście, która jest ulokowana w południowej części miasta, co nadaje mu doskonałą lokalizację.

Charakterystyczną cechą Monice jest jej położenie na wysokiej skarpie pradoliny Warty, co wpływa na zróżnicowanie krajobrazu oraz układ urbanistyczny tego terenu. Dodatkowo, ta część miasta ma historyczne związki z dawnym traktem krakowskim, który stanowi przedłużenie ulicy Krakowskie Przedmieście, nadając Monice znaczenie komunikacyjne oraz kulturowe.

Historia

Monice, jako wieś z bogatą historią, mają niezwykle starą metrykę. Archeolodzy odkryli tu szczątki osady, które pochodzą z późnego okresu rzymskiego oraz z czasów wielkiej wędrówki ludów. Po raz pierwszy miejscowość została wzmiankowana w bulli papieża Innocentego II z 1136 roku. Z kolei Manin (Manicze) pojawia się w dokumentach z 1257 roku, w kontekście, w którym Kazimierz Wielki otrzymuje tę wieś oraz Żarnowo od arcybiskupa Jarosława, w zamian za Spicymierz i inne dobra. Historycy zauważają, że w tym czasie nazwa Monice nie funkcjonowała, co sugeruje, że miejscowość mogła być znana pod inną nazwą.

W czasach królewskich, wieś była królewszczyzną, a mieszkańcy, w okresie panowania Stefana Batorego, służyli w piechocie wybranieckiej, co wspiera tradycję lokalnej ludności. Z tej okolicy przetrwała również legenda o rodzie Gołębiów, znanym jako „wybrańcy” lub Podsiadli, którzy według podań mają swoje korzenie w jeńcach tatarskich osadzonych w tym regionie. Warto zaznaczyć, że wieś ponosiła ciężar czynszu, który był kierowany na reperacje zamku sieradzkiego.

W archiwalnych danych można znaleźć informacje o dawnych nadaniach królewskich oraz o procesie sądowym z 1724 roku, w którym moniczanie wnieśli sprawę przeciwko staroście sieradzkiemu, który dzierżawił ich wieś. W 1827 roku mieszkało tu 75 dymów, a w 1885 roku liczba ta wzrosła do 86, co świadczy o rozwoju osady. Miejscowość posiadała także karczmę nad Żegliną, młyn wodny i wiatrak, co mógł być dowodem na jej lokalnej ożywienie handlowe.

W latach czterdziestych XIX wieku wieś została sprzedana rodzinie Reszotarskich. Do wybuchu I wojny światowej, w II pokoleniu, należała do Jana Dziembowskiego oraz w części do uwłaszczonych włościan po 1864 roku. Po II wojnie światowej, dwór i okoliczne zabudowania folwarczne zostały przekształcone przez Gminną Spółdzielnię, podkreślając w ten sposób zmianę sposobu zarządzania wsią.

Do końca lat pięćdziesiątych XX wieku, w Monicach zachowała się tradycja noszenia strojów ludowych charakterystycznych dla Sieradza. Wiekowej sztuki rzemieślniczej hołdują kolejne pokolenia, produkując tradycyjne zapaski, pasiaki, pająki ze słomy, różnorodne wycinanki, hafty oraz pisanki.

W okresie II wojny światowej, od 1941 do 1945 roku, Monice były częścią niemieckiego poligonu wojsk pancernych. To spowodowało, że polska ludność została w większości wysiedlona, a wiele domów zburzono. Aby zaspokoić potrzeby wojska, wybudowano drewniane baraki, które służyły zarówno żołnierzom, jak i jeńcom wojennym, a także jako warsztaty naprawcze czołgów. W 1944 roku wokół wsi zbudowano schrony oraz inne umocnienia wojenne. Po zakończeniu działań wojennych, wieś była dosłownie odbudowywana na nowo.

Historia administracyjna

Monice to wioska królewska, która w XVI wieku była częścią starostwa sieradzkiego w powiecie sieradzkim, znajdującym się w województwie sieradzkim. W latach od 1867 do 1953 wieś ta była integralną częścią gminy Bogumiłów w powiecie sieradzkim, gdzie pełniła rolę siedziby tej gminy. W okresie Królestwa Polskiego Monice były włączone do guberni kaliskiej, natomiast w czasach międzywojennych przynależały do województwa łódzkiego.

Na terenie gminy Bogumiłów, 19 listopada 1933 roku, utworzono gromadę Monice, obejmującą kilka miejscowości: kolonię Dębowa Górka, kolonię Grobla, osadę Grobla-Sadykierz, wieś Monice oraz inne kolonie, jak Monice Poduchowne i inne. Gromada ta zawierała także folwarki oraz parcelę Monice-Rasson, a także osady Matusiaków-Monice oraz Monice-Dwa Młyny.

II wojna światowa przyniosła zmiany w administracji regionu, a Monice zostało włączone do III Rzeszy. Po zakończeniu wojny wieś wróciła do powiatu sieradzkiego w województwie łódzkim. 21 września 1953 roku Monice stały się częścią nowo utworzonej gminy Monice, która powstała z terenów zniesionej gminy Bogumiłów. W wyniku reorganizacji administracji wiejskiej, Mokre Wojsławskie znalazło się pod nową gromadą Monice w powiecie sieradzkim jesienią.

Gromada Monice istniała do końca 1972 roku, co oznaczało jej koniec w kontekście administracyjnym. Z dniem 1 stycznia 1973 roku, po kolejnej reformie, Monice zasiliły nowo utworzoną gminę Sieradz. W latach 1975–1979 miejscowość ta formalnie przynależała do województwa sieradzkiego, by 1 grudnia 1979 roku zostać włączoną do Sieradza.

Literatura

W artykule autorstwa A. Ruszkowskiego przedstawiono szczegółowy opis podmiejskich wsi, które zostały włączone do Sieradza. Wśród analizowanych miejscowości znajduje się Monice, a także Górka, Olendry, Męka oraz Zapusty. Publikacja ta ukazała się w periodyku „Na sieradzkich szlakach” w numerze 1/73 z roku 2004, na stronach 28–33.

Przypisy

  1. Uchwała Nr XIX/100/72 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 09.12.1972 r. (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 20.12.1972 r., Nr. 14, Poz. 185).
  2. Uchwała Nr 38/54 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 04.10.1954 r. (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 01.12.1954 r., Nr. 11, Poz. 39).
  3. Dz.U. z 1975 r. nr 16, poz. 91.
  4. Dz.U. z 1953 r. nr 42, poz. 199.
  5. Łódzki Dziennik Wojewódzki. 1933, nr 21, poz. 272.
  6. Dziennik Praw, rok 1870, tom 70.
  7. Województwo sieradzkie i województwo łęczyckie w drugiej połowie XVI wieku. Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 1998, s. 65.
  8. Monice w serwisie Targeo.
  9. a b Dz.U. z 1979 r. nr 26, poz. 155.
  10. Wykaz miast, osiedli i gromad: stan z dn. 01.01.1971 r., Cz. 1. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny – Biuro Spisów, 1971. Brak numerów stron w książce.

Oceń: Monice

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:16