Olendry Małe


Olendry Małe to interesująca część miasta Sieradza, która znajduje się w Polsce, w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim. Ten urokliwy obszar rozciąga się w północnej części miasta, w okolicy ulicy noszącej tę samą nazwę – Olendry Małe.

Nazwa "Olendry" wywodzi się z holenderskiego osadnictwa, które rozpoczęło się w Polsce już w XVII wieku. Osadnictwo to dotyczyło terenów zalewowych rzek, a z biegiem czasu termin olendrzy zaczął obejmować wszystkich osadników mieszkających na tych terenach, w tym także Polaków.

Zarówno Olendry Duże, jak i Olendry Małe, wytyczone zostały na zalewowych terenach rzeki Warty. Cechą charakterystyczną ich zabudowy jest to, że domy zostały wzniesione na stabilnym i zabezpieczonym przed powodzią brzegu pradoliny rzeki. Chaty usytuowane są wzdłuż wytyczonej ulicy, a przy każdej z nich znajdują się działki ziemi przeznaczone do uprawy.

Potwierdzeniem tej struktury jest plan Sieradza z dnia 4 sierpnia 1796 roku, na którym wyraźnie zaznaczone są zagospodarowane tereny, zamieszkane przez chaty oraz działki. Początkowo Olendry Duże i Małe funkcjonowały jako odrębne wsie, które miały przedmiejski charakter. Istnieją przypuszczenia, że zostały włączone w obręb miasta w wyniku regulacji administracyjnych w 1823 roku.

Do dnia dzisiejszego Olendry zachowały swój wiejski charakter, o czym świadczą nie tylko nazwy ulic, ale również charakterystyczna parterowa zabudowa. Ich walory to także otwartość na malownicze nadwarciańskie łęgi, które dodają temu miejscu unikalnego klimatu.

Literatura

W kontekście literackim, warto zwrócić uwagę na analizy dotyczące Olendrów Małych, które zostały przedstawione w opracowaniach dotyczących podmiejskich układów w Sieradzu. W szczególności, znaczącym źródłem informacji jest praca Ruszkowskiego, w której opisano wioski takie jak Górka, Olendry, Męka, Monice oraz Zapusty.

Wyjątkowe dane na ten temat znajdują się w artykule opublikowanym w czasopiśmie \”Na sieradzkich szlakach\”, numer 1/73 z 2004 roku, na stronach 28-33.

Przypisy

  1. Olendry Małe w serwisie Targeo
  2. a b Ruszkowski A., Wioski podmiejskie, które wchłonął Sieradz (Górka, Olendry, Męka, Monice, Zapusty), [w:] "Na sieradzkich szlakach", nr 1/73/2004/XIX, s. 28-33.
  3. Plan Sieradza z 04.08.1796 r. (oryginał w AGAD, sygn. 48-4)

Oceń: Olendry Małe

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:24