Andrzej Zwoliński, urodzony około 1736 roku w Sieradzu, a zmarły 16 grudnia 1814 roku w tym samym mieście, był znaczącą postacią w historii Sieradza oraz działaczem mieszczańskim z okresu Sejmu Wielkiego. Jako kupiec i piwowar, zyskał reputację jednego z najbogatszych mieszkańców tego królewskiego miasta, posiadając na jego terenie niemal dziesięć nieruchomości. Jego umiejętności rzemieślnicze skoncentrowane były głównie na warzeniu piwa, w czym osiągnął status mistrza piwowarskiego.
W około 1787 roku, król Stanisław August wyróżnił go honorowym tytułem sekretarza Jego Królewskiej Mości. Dwa lata później, jako wójt miejski, Andrzej Zwoliński wziął udział w historycznej Czarnej Procesji w Warszawie, gdzie podpisał Akt Zjednoczenia Miast, co dobitnie świadczy o jego zaangażowaniu w reformy miejskie ówczesnego okresu. W tym czasie prowadził regularne konsultacje z Hugonem Kołłątajem, co podkreślało jego aktywną rolę w działaniach na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców.
W 1790 roku, za sprawą rekomendacji kasztelana buskiego Teofila Załuskiego, Zwoliński uzyskał nobilitację przez Sejm Wielki; Załuski był również odpowiedzialny za zgłoszenie Kacpra Meciszewskiego. Na mocy postanowienia Komisji Policji Obojga Narodów w 1791 roku, został wybrany na rewizora, a jego zadaniem było dokonanie rewizji Sieradza w celu podziału miasta na cyrkuły i dozory.
W 1812 roku przyjął funkcję asesora zgromadzenia gminnego powiatów sieradzkiego oraz szadkowskiego, które podjęło decyzję o przystąpieniu do Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego. W osobistym życiu był żonaty z Marianną Cytacką, z którą doczekał się syna Adama oraz córki Salomei, która wyszła za mąż za Kajetana Dominika Kalinowskiego. Wśród jego potomków wymienia się również prawnuka Ludwika Brzozowskiego, syna Fryderyki Augusty z Kalinowskich oraz Michała Antoniego Zwolińskiego, a także wnuka tego ostatniego, Mariana Keniga.
Andrzej Zwoliński zmarł w swoim domu przy Rynku sieradzkim nr 15, a jego miejsce spoczynku znajduje się w Sieradzu. Po jego śmierci, wdowa Marianna mieszkała wraz z córką w jej majątku Opacz Wielka pod Warszawą, gdzie również zmarła. Zgon jej odnotowano w aktach parafialnych Raszyna, do którego wtedy należała Opacz. Została pochowana w cmentarzu Powązkowskim (kw. 1, rząd 2, miejsce 11), w sąsiedztwie zmarłej wiele lat wcześniej matki zięcia Kalinowskiego. Później spoczął tam także on sam oraz jego żona.
Przypisy
- Cmentarz Stare Powązki: KONSTANCYA KALINOWSKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 15.05.2020 r.]
- Janusz Stankiewicz. Genealogia, przodkowie, badania genealogiczne, forum dyskusyjne [online], www.stankiewicze.com [dostęp 16.11.2017 r.]
- Akt zgonu "Urodzonego Imć Pana Andrzeja Zwolińskiego [...] piwowara" z akt parafii rzymsko-katolickiej w Sieradzu, 1814, nr 230
- Dziennik Konfederacji Jeneralnej Królestwa Polskiego z 16.08.1812 r., nr 20.
- AGAD, Archiwum Sejmu Wielkiego, sygn. 20, k. 12v
- AGAD, Księgi miejskie Sieradza, nr 65, k. 50
- AGAD, Księgi miejskie Sieradza, nr 61 E, k. 1v i 4
Oceń: Andrzej Zwoliński (działacz mieszczański)