Andrzej Zwoliński (działacz mieszczański)


Andrzej Zwoliński, urodzony około 1736 roku w Sieradzu, a zmarły 16 grudnia 1814 roku w tym samym mieście, był znaczącą postacią w historii Sieradza oraz działaczem mieszczańskim z okresu Sejmu Wielkiego. Jako kupiec i piwowar, zyskał reputację jednego z najbogatszych mieszkańców tego królewskiego miasta, posiadając na jego terenie niemal dziesięć nieruchomości. Jego umiejętności rzemieślnicze skoncentrowane były głównie na warzeniu piwa, w czym osiągnął status mistrza piwowarskiego.

W około 1787 roku, król Stanisław August wyróżnił go honorowym tytułem sekretarza Jego Królewskiej Mości. Dwa lata później, jako wójt miejski, Andrzej Zwoliński wziął udział w historycznej Czarnej Procesji w Warszawie, gdzie podpisał Akt Zjednoczenia Miast, co dobitnie świadczy o jego zaangażowaniu w reformy miejskie ówczesnego okresu. W tym czasie prowadził regularne konsultacje z Hugonem Kołłątajem, co podkreślało jego aktywną rolę w działaniach na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców.

W 1790 roku, za sprawą rekomendacji kasztelana buskiego Teofila Załuskiego, Zwoliński uzyskał nobilitację przez Sejm Wielki; Załuski był również odpowiedzialny za zgłoszenie Kacpra Meciszewskiego. Na mocy postanowienia Komisji Policji Obojga Narodów w 1791 roku, został wybrany na rewizora, a jego zadaniem było dokonanie rewizji Sieradza w celu podziału miasta na cyrkuły i dozory.

W 1812 roku przyjął funkcję asesora zgromadzenia gminnego powiatów sieradzkiego oraz szadkowskiego, które podjęło decyzję o przystąpieniu do Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego. W osobistym życiu był żonaty z Marianną Cytacką, z którą doczekał się syna Adama oraz córki Salomei, która wyszła za mąż za Kajetana Dominika Kalinowskiego. Wśród jego potomków wymienia się również prawnuka Ludwika Brzozowskiego, syna Fryderyki Augusty z Kalinowskich oraz Michała Antoniego Zwolińskiego, a także wnuka tego ostatniego, Mariana Keniga.

Andrzej Zwoliński zmarł w swoim domu przy Rynku sieradzkim nr 15, a jego miejsce spoczynku znajduje się w Sieradzu. Po jego śmierci, wdowa Marianna mieszkała wraz z córką w jej majątku Opacz Wielka pod Warszawą, gdzie również zmarła. Zgon jej odnotowano w aktach parafialnych Raszyna, do którego wtedy należała Opacz. Została pochowana w cmentarzu Powązkowskim (kw. 1, rząd 2, miejsce 11), w sąsiedztwie zmarłej wiele lat wcześniej matki zięcia Kalinowskiego. Później spoczął tam także on sam oraz jego żona.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: KONSTANCYA KALINOWSKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 15.05.2020 r.]
  2. Janusz Stankiewicz. Genealogia, przodkowie, badania genealogiczne, forum dyskusyjne [online], www.stankiewicze.com [dostęp 16.11.2017 r.]
  3. Akt zgonu "Urodzonego Imć Pana Andrzeja Zwolińskiego [...] piwowara" z akt parafii rzymsko-katolickiej w Sieradzu, 1814, nr 230
  4. Dziennik Konfederacji Jeneralnej Królestwa Polskiego z 16.08.1812 r., nr 20.
  5. AGAD, Archiwum Sejmu Wielkiego, sygn. 20, k. 12v
  6. AGAD, Księgi miejskie Sieradza, nr 65, k. 50
  7. AGAD, Księgi miejskie Sieradza, nr 61 E, k. 1v i 4

Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":

Abram Rundstein | Herman Konstadt

Oceń: Andrzej Zwoliński (działacz mieszczański)

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:24