Osiedle Jaworowe


Osiedle Jaworowe to jedna z najbardziej znanych dzielnic Sieradza, położona w rejonie ulic Łokietka, Al. Grunwaldzkiej oraz Jana Pawła II. Jego obszar liczy aż 113 416 m², co czyni je jednym z większych osiedli w tej części miasta. To malownicze miejsce obejmuje ulice: Piastowską, Jagiellońską, Łokietka oraz Popiełuszki.

Początkowo, teren, na którym powstało osiedle, był wykorzystywany jako grunty rolne o powierzchni około 50 hektarów. Fascynującym jest fakt, że w przeszłości osiedle określane było mianem "Serbinowa", co miało odniesienie do popularnego filmu „Noce i dnie”. Warto zauważyć, że pierwsze plany budowy osiedla nie uwzględniały nawet chodników, a ulice przez długi czas pozostawały na etapie prowizorycznym, co komplikuje codzienne życie mieszkańców, zwłaszcza z powodu braku kanalizacji deszczowej.

W 1977 roku rozpoczęła się budowa pierwszego bloku mieszkalnego (Jagiellońska 3), dzięki staraniom Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która nabyła utworzony projekt od Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Ich działania przyczyniły się do wzrostu zainteresowania mieszkańców, którzy także zaczęli inwestować w rozwój przestrzeni publicznych, nabywając rośliny i narzędzia potrzebne do zagospodarowania osiedla.

Budowę mieszkań zakończono w 1985 roku, co oznacza, że zaprojektowano łącznie 51 budynków, w tym kilka wielokondygnacyjnych punktowców. W kolejnych latach, od 1988 roku, rozpoczęto prace nad budową przedszkola nr 3 im. Jana Brzechwy oraz żłobka, które zakończono w 1989 roku. W okresie tym wzniesiono także Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, Szkołę Podstawową nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego przeznaczoną dla 2200 dzieci oraz Szkołę Filialną przy ul. Wł. Łokietka, która obecnie funkcjonuje jako Szkoła Podstawowa nr 9.

Osiedle Jaworowe odgrywało także ważną rolę w sferze kultury, bowiem w latach 1986–1998 odbyło się dziesięć edycji turniejów tańca towarzyskiego "Jaworek". Imprezy te organizowano w Szkole Podstawowej nr 10, gromadząc zespoły taneczne z całego ówczesnego województwa sieradzkiego oraz miast takich jak Łódź, Głowno czy Skierniewice.

Nie sposób nie wspomnieć o historycznym wydarzeniu z 27 lutego 1990 roku, kiedy to na osiedlu Jaworowe wyemitowano pierwszy program TVO (Telewizja Osiedlowa Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej). To wydarzenie było możliwe dzięki działającej na osiedlu sieci telewizji satelitarnej, co stanowiło znaczny krok w kierunku nowoczesności w tej dzielnicy.

Przypisy

  1. RadioR. Łódź RadioR., Grunty rolne w centrum Sieradza [online], Radio Łódź [dostęp 24.09.2021 r.]
  2. Telewizja Sieradz Studio Filmowe [online], www.tvsieradzsf.sie.vectranet.pl [dostęp 24.09.2021 r.]
  3. HISTORIA [online], sdk.ssmsieradz.pl [dostęp 25.09.2021 r.]
  4. a b c Osiedla SSM. Sieradzka Spółdzielnia Mieszkaniowa. [dostęp 01.06.2021 r.]
  5. „By czas nie zatarł…” O Sieradzu w latach 1975-1998 (rozdział "Kultura nie tylko dla spółdzielców")
  6. a b By czas nie zatarł... O Sieradzu w latach 1975-1998 (rozdział "Atutem Sieradza są jego mieszkańcy")

Oceń: Osiedle Jaworowe

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:20