UWAGA! Dołącz do nowej grupy Sieradz - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Filip Sulimierski


Filip Koronat Sulimierski to postać o znaczącym dorobku w dziedzinach matematyki i geografii, który żył w XIX wieku. Urodził się 8 listopada 1843 roku w Sieradzu, a zmarł 8 stycznia 1885 roku w Warszawie.

Był on pionierem w swojej branży, bowiem przynależy do grona pierwszych wydawców Słownika geograficznego Królestwa Polskiego, który zadebiutował w roku 1880. Dzieło to miało istotne znaczenie dla rozwoju wiedzy geograficznej w Polsce, a także dla popularyzacji informacji o krajowych i regionalnych zasobach geograficznych.

Życiorys

Filip Sulimierski miał swoje początki w rodzinie osiadłej na ziemi polskiej. Jego ojciec był właścicielem majątku Brzeski nad Grabią, natomiast matka, Bibianna z Dzwonkowskich, zmuszona do samodzielnego wychowywania swoich czworga dzieci, zmarła cztery miesiące przed jego narodzinami. W zapewnieniu opieki oraz wsparciu wychowawczym pomagała jej zapewne liczna rodzina jego męża z Kaliska.

Filip, po wczesnej edukacji w rodzinnej atmosferze, kontynuował naukę, uczęszczając do gimnazjum w Piotrkowie, które ukończył w 1862 roku. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie podjął studia w Szkole Głównej. W 1866 roku uzyskał tytuł magistra nauk matematycznych, co otworzyło przed nim nowe możliwości w pracy naukowej.

Jego twórczość dziennikarska była znacząca – Filip pisał artykuły do tygodnika geograficzno-krajoznawczego „Wędrowiec”, który był wydawany w Warszawie w latach 1863–1906. W latach 1870-1883 pełnił rolę właściciela tego tygodnika. Jego teksty można było również znaleźć w innych ważnych publikacjach, takich jak „Tygodnik Ilustrowany”, „Gazeta Handlowa”, „Gazeta Polska”, „Kurier Warszawski” oraz „Nowiny”.

Finansową pomoc uzyskał od Władysława Walewskiego, ziemianina z powiatu kutnowskiego, co umożliwiło mu rozpoczęcie projektu, jakim było wydawanie Słownika geograficznego Królestwa Polskiego oraz innych krajów słowiańskich. Filip samodzielnie redagował pierwsze pięć tomów tego ważnego dzieła, obejmujących hasła od A do M. Po jego śmierci, prace nad dalszymi tomami kontynuował Bronisław Chlebowski.

W 1881 roku, Filip Sulimierski znalazł się w gronie czterdziestu pięciu założycieli Kasy im. Józefa Mianowskiego, instytucji mającej na celu wspieranie nauki w Warszawie. Wkrótce po tym wydarzeniu, związał się z Marią z Kleszczyńskich, co stanowiło kolejny istotny krok w jego życiu.

W życiu osobistym Filipa nie było wiele czasu na odpoczynek – zmarł nagle na zawał serca. Jego pamięć jest obecnie honorowana, a miejsce spoczynku znajduje się na warszawskich Powązkach, w kwaterze 177, w rzędzie IV, grób nr 5.

Działalność wydawnicza

Filip Sulimierski miał znaczący wpływ na rozwój wydawnictwa w Polsce. Jednym z jego najbardziej uznawanych dokonań jest współpraca z Bronisławem Chlebowskim oraz Władysławem Walewskim, co zaowocowało powstaniem „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”. Publikacja ta, wydana w Warszawie w 1880 roku, stanowi ważny krok w dokumentacji geografii i historii regionu.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: FILIP SULIMIERSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 28.04.2020 r.]
  2. a b Alan Jakman: Metryka chrztu Filipa Sulimierskiego. More Maiorum. [dostęp 01.03.2015 r.]
  3. Akta metrykalne Parafii rzymskokatolickiej w Sieradzu, akt urodzenia z 1844 r. akt nr 1. [dostęp 06.01.2015 r.]
  4. Stanisław S. Zieliński, Mały słownik pionierów polskich kolonialnych i morskich: podróżnicy, odkrywcy, zdobywcy, badacze, eksploratorzy, emigranci - pamiętnikarze, działacze i pisarze migracyjni, Warszawa: Inst. Wyd. Ligi Morskiej i Kolonialnej, 1933, s. 512.
  5. a b c Stanisław S. Zieliński, Mały słownik pionierów polskich kolonialnych i morskich: podróżnicy, odkrywcy, zdobywcy, badacze, eksploratorzy, emigranci - pamiętnikarze, działacze i pisarze migracyjni, Warszawa: Inst. Wyd. Ligi Morskiej i Kolonialnej, 1933, s. 516.

Oceń: Filip Sulimierski

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:10