Maria Fiedotjew-Jesse


Maria Fiedotjew-Jesse, urodzona 27 lutego 1912 roku w Sieradzu, to wybitna postać w polskiej mykologii, która pozostawiła po sobie znaczący ślad w świecie nauki.

Uczona ta związała swoje życie zawodowe z Uniwersytetem Poznańskim, gdzie prowadziła badania oraz dzieliła się swoją wiedzą ze studentami.

Maria Fiedotjew-Jesse zmarła 28 stycznia 1985 roku, ale jej dokonania w dziedzinie mykologii wciąż inspirują kolejne pokolenia naukowców.

Życiorys

Maria Fiedotjew-Jesse była drugą z pięciorga dzieci Aleksandra i Anny z Jastrzębskich Fiedotjewów. Jej ojciec, nauczyciel, pracował początkowo w Pyzdrach, a następnie w Łodzi. Gdy nastał czas I wojny światowej, rodzina znalazła się w sytuacji, która zmusiła ją do migracji w głąb Rosji. To właśnie tam Maria spędzała swoje wczesne lata w atmosferze rewolucyjnego napięcia. Po pewnym czasie, przebywając w obozie odosobnienia w Baranowiczach w 1921 roku, odbyła długą podróż pociągiem towarowym do Polski.

W nowo odzyskanej Polsce Maria miała możliwość kształcenia się, najpierw na poziomie podstawowym, a później średnim w Gimnazjum Prywatnym im. Cecylii Waszczyńskiej w Łodzi. W 1932 roku zdobitą maturę wykorzystała, aby rozpocząć studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. W gronie jej wykładowców znajdowali się znani naukowcy, m.in. Adam Wodziczko, Jan Dobrowolski, Antoni Jakubski oraz Feliks Krawiec.

Jeszcze jako studentka Maria Fiedotjew-Jesse związała się z uczelnią, podejmując pracę jako asystent-wolontariusz w pracowni grzyboznawczej przy Zakładzie Botaniki Ogólnej, gdzie jej mentorem był profesor Feliks Teodorowicz. W 1937 roku obroniła pracę magisterską z botaniki na podstawie pracy ze szczegółowym wykazem 364 gatunków grzybów występujących w Parku Narodowym w Ludwikowie w latach 1935-1936. Praca ta, przekazana pod nazwiskiem mężatki – Jesse, zawierała również uwagi dotyczące występowania grzybów w różnych typach drzewostanów i siedlisk.

Niestety, dokumentacja towarzysząca tej pracy, w tym mikroskopowe ryciny grzybów, zniknęła bez śladu w czasie II wojny światowej. W 1937 roku opublikowała również artykuł zatytułowany „Stan badań nad roślinnością Wielkopolski i zadania na przyszłość. 4. Grzyby wyższe” w „Wydawnictwie Okręgowej Komisji Ochrony Przyrody na Wielkopolskę i Pomorze”. Po zakończeniu wojny w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk jej praca magisterska była przygotowywana do druku, ale zamiast niej opublikowano jedynie artykuł „Grzyby wyższe Wielkopolskiego Parku Narodowego” w „Sprawozdaniach Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk” w 1947 roku.

W artykule tym zwróciła uwagę na obecność kilku rzadkich gatunków grzybów, jak na przykład, od tego czasu już niezaobserwowanych: Boletus radicans Pers., Daldinia concentrica Bolt. oraz Spathularia clavata Schaeff. Po 1945 roku Maria Fiedotjew-Jesse była aktywna w Kole Przyrodników Uniwersytetu Poznańskiego, które miało swoją siedzibę przy ulicy Grunwaldzkiej 13, a także angażowała się w działalność Organizacji Samopomocy Studentów z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego.

Od młodości wykazywała ogromną pasję do lasów, szczególnie Puszczy Pyzderskiej. W 1937 roku poślubiła ekonomistę Łukasza Jesse. Odeszła z tego świata 28 stycznia 1985 roku, a jej ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.


Oceń: Maria Fiedotjew-Jesse

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:9