Henryk Majmon


Henryk Majmon, urodzony 21 sierpnia 1868 roku w Sieradzu, to postać, która zyskała uznanie jako polski inżynier oraz chemik. Był nie tylko specjalistą w dziedzinie nauk technicznych, ale także doktor filologii, co podkreśla jego wszechstronność intelektualną.

Swoje życie zawodowe poświęcił nie tylko działalności naukowej, ale również przemysłowi, co znacząco wpłynęło na rozwój technologii w Polsce. Jego osiągnięcia w dziedzinie chemii oraz inżynierii pozostają do dziś źródłem inspiracji dla wielu badaczy i praktyków.

Henryk Majmon zmarł po 1939 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii polskiej nauki i przemysłu.

Życiorys

Henryk Majmon urodził się w Sieradzu w rodzinie żydowskiej. Jego ojcem był Wilhelm, który zmarł w 1914 roku, a matką Berta z domu Sternberg, która odeszła w 1927 roku. Po ukończeniu gimnazjum w Kaliszu, kontynuował edukację na Wydziale Chemicznym w Wyższej Szkole Technicznej w Karlsruhe, gdzie zdobył tytuł inżyniera chemika. Następnie obronił doktorat na Uniwersytecie we Fryburgu.

Początkowo był asystentem, a później docentem na Politechnice w Karlsruhe, gdzie ogłosił wiele prac naukowych dotyczących chemii. Wyróżniał się również swoim zaangażowaniem w życie akademickie, będąc współzałożycielem Polskiej Czytelni Akademickiej w Karlsruhe. Po pewnym czasie Majmon pracował w fabryce farb w Bazylei, a następnie objął stanowisko dyrektora fabryki chemicznej w Grünau.

W 1897 roku zawarł związek małżeński z Emilią Esterą Landsberg, która była córką Hilarego Landsberga (1834–1898), znanego fabrykanta sukna z Tomaszowa Mazowieckiego, oraz Chany z domu Mendelsburg. Henryk był współzałożycielem Spółki Akcyjnej Fabryk Sukna H. Landsberg, powstałej w 1910 roku, oraz pełnił funkcję współwłaściciela tej firmy. W latach 1911–1939 zasiadał w zarządzie Spółki Akcyjnej Fabryk Sukna H. Landsberg, która później przekształciła się w Tomaszowską Fabrykę Sztucznego Jedwabiu.

Przypisy

  1. Nazwiska na literę A karta nr: 1 » Zmarli « www.nekrologi-baza.pl [dostęp 12.08.2021 r.]
  2. Sławomir Fałek, Była kiedyś fabryka...(1910/11–1997), Tomaszowska Fabryka Sztucznego Jedwabiu.
  3. M.P. z 1936 r. nr 120, poz. 217 „za zasługi na polu rozwoju przemysłu chemicznego”.

Oceń: Henryk Majmon

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:22