Jacek Frąś, ur. 16 października 1977 roku w Sieradzu, jest znanym polskim artystą o wielu talentach. W swoim dorobku może poszczycić się twórczością w dziedzinie komiksów, malarstwa oraz plakatu. Jako ilustrator zdobył uznanie, a jako perkusista związany jest z zespołami, które tworzyły znaczące wydarzenia w polskiej muzyce.
Obecnie jest perkusistą grupy Dick4Dick, a w przeszłości, w latach 2001–2008, grał w zespole Cool Kids of Death. W dodatku, Jacek Frąś jest także członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV, co potwierdza jego aktywność i wpływ w polskim środowisku muzycznym.
Życiorys
Jacek Frąś jest utalentowanym artystą, który ukończył Wydział Grafiki oraz Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie zdobył dyplom pod kierunkiem prof. Mariana Kępińskiego. Dodatkowo, jego edukacja obejmowała także studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego.
Artysta miał okazję rozwijać swoje umiejętności i doświadczenie w tak znanych miastach jak Nowy Jork, Tokio oraz Dubrownik. Jego twórczość komiksowa zyskała uznanie i była publikowana w wielu prestiżowych tytułach, takich jak Machina, Muza, Gazeta Wyborcza, Polityka, Nie, Laif, DosDedos, AQQ, Stripburger, Warburger, Madburger, Talizman, Czas Komiksu, Dziennik Łódzki, Dziennik Polski oraz Świat Komiksu.
Współpracował również z wydawnictwami, takimi jak Kultura Gniewu oraz Egmont, oraz Zin-Zin Press i Viking, co pozwoliło mu na poszerzenie swojego zasięgu artystycznego. Uczestniczył w licznych wystawach, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych, a także współpracował z różnymi agencjami reklamowymi.
Frąś jest także osobą, która znajduje radość w rzeźbieniu w śniegu, co jest ciekawym dodatkiem do jego artystycznej działalności. To hobby zostało zawarte w jego dziele Ostra biel.
Twórczość komiksowa
Jacek Frąś to ceniony twórca komiksowy, którego prace zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej. W szczególności jego komiks pt. Kaczka, osadzony w realiach powstania warszawskiego i inspirowany warszawską legendą o złotej kaczce, przyniósł mu wiele prestiżowych nagród. W 2001 roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów w Angoulême otrzymał nagrodę PRIX ALPH-ART Jeunes Talents, będąc jedynym Polakiem wyróżnionym w tej kategorii. Dodatkowo, rok wcześniej, za ten sam komiks zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi.
W 2004 roku, nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu, ukazał się jego album komiksowy zatytułowany Glinno. Natomiast w 2006 roku na łamach magazynu Przekrój (nr 49/3207) opublikowano jego komiks Stan, który ma charakter autobiograficzny i rozgrywa się w Polsce w okresie stanu wojennego. Twórczość Frąsia charakteryzuje się różnorodnymi tematami, które podejmuje w swoich pracach.
Współpraca z pisarzem i scenarzystą Grzegorzem Januszem zaowocowała powstaniem komiksu Tragedyja Płocka, wydanego w 2009 roku przez Płocką Galerię Sztuki. W ten sam rok, za inną ich wspólną produkcję, Ostra biel, Frąś i Janusz otrzymali Grand Prix MFK w Łodzi.
W świecie wirtualnym, Jacek Frąś dzieli się swoimi satyrycznymi komiksami na portalu Facebook, gdzie głównym bohaterem jest melon. Twórca nie boi się poruszać kontrowersyjnych tematów, a jego podejście jest wolne od tabu, które ograniczałoby jego twórczą ekspresję. Odrzuca komiksy o charakterze komercyjnym oraz te, które są nużące i edukacyjne.
Na koniec warto wspomnieć, że jego dzieło pt. Astronom zostało uznane za najlepszy polski album komiksowy podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2024 roku.
Publikacje komiksowe
Oto przegląd publikacji komiksowych autorstwa Jacka Frąsia, który prezentuje różnorodność jego twórczości na przestrzeni lat:
- 2004 – Glinno, Kultura Gniewu,
- 2006 – Stan, Przekrój,
- 2009 – Tragedyja Płocka (scenariusz: Grzegorz Janusz), Płocka Galeria Sztuki,
- 2017 – Totalnie nie nostalgia – Memuar (scenariusz: Wanda Hagedorn), Kultura Gniewu/Wydawnictwo Komiksowe.
Wystawy
W ciągu swojej kariery, Jacek Frąś uczestniczył w wielu znaczących wystawach, które miały na celu promowanie sztuki komiksowej. Oto niektóre z nich:
- 2010 – „Pusty komiks”, Bałtycki Festiwal Komiksu,
- 2010 – „Czas na komiks”, BWA Jelenia Góra,
- 2010 – „Czas na komiks”, BWA Zielona Góra,
- 2011 – „Czas na komiks”, Studio BWA Wrocław,
- 2011 – „Czas na komiks”, Galeria Instytutu Polskiego w Bratysławie,
- 2011 – „Czas na komiks”, Galeria Bielska BWA,
- 2011 – „Czas na komiks”, Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych „Zamek Książ”,
- 2011 – „Wystawa komiksu polskiego w Tokio”,
- 2011 – „Czas na komiks”, MFKiG Łódź,
- 2012 – „Czas na komiks”, MBWA Leszno,
- 2012 – „Czas na komiks”, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu,
- 2013 – „Poles ApART: New Polish Comics & Graphic Novels”, Międzynarodowy Festiwal Komiksowy „Comica”, Windows Gallery przy Central Saint Martins College of Art and Design, Londyn,
- 2016 – „Magma. La Bande Dessinée Polonaise contemporaine”, Lieu d’Europe, Strasbulles – Festival Européen de la Bande Dessinée, Strasbourg,
- 2017 – „Memoria e narrazione. Il fumetto storico polacco”, Napoli COMICON,
- 2017 – „Komiksowa Polska”, Stockholm International Comics Festival,
- 2019 – „Komiks polski na SoBD w Paryżu”, Le Salon de la BD à Paris 2019,
- 2020 – „Slovo a obraz. Súčasný poľský komiks”, Instytut Polski w Bratysławie,
- 2020/2021 – „Польский комикс на фестивале «КомМиссия» в Москве”, Moskwa,
- 2022 – „La bande dessinée polonaise au Festival d’Angoulême”.
Każda z tych wystaw podkreśla znaczenie polskiego komiksu na międzynarodowej arenie sztuki.
Przypisy
- SM, Komiksowy Kopernik z nagrodą [online], portelpl, 15.09.2024 r. [dostęp 17.10.2024 r.]
- ArturA. Maszota ArturA., Biurka polskich komiksiarzy: Jacek Frąś [online] [dostęp 22.05.2023 r.]
- „Ostra biel” - komiks.gildia.pl - komiks, recenzje, newsy, galerie, konkursy [online], www.komiks.gildia.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
- BarbaraB. Koś BarbaraB., Melon w Radomiu. Nowa wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, „echodnia.eu” [dostęp 21.12.2017 r.]
- Członkowie Akademii – FRYDERYK 2024. fryderyki.pl. [dostęp 03.10.2010 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Maksymilian Fajans | Beata Andrzejczuk | Weronika Juszczak | Krzysztof Ciepliński (muzyk) | Tytus Maleszewski | Zygmunt Singer | Jerzy Lisewski | Zofia Iwanowska-Płoszko | Cyprian Bazylik | Magdalena Wasylik | Wiesław BednarekOceń: Jacek Frąś