Zygmunt Singer to postać, która miała duży wpływ na muzykę w Polsce oraz poza jej granicami. Urodził się 30 czerwca 1876 roku w Sieradzu, a swoje życie zakończył 29 stycznia 1958 roku w Paryżu.
Był niezwykle utalentowanym muzykiem, którego kariera obejmowała wiele ról, w tym skrzypka, oboistę oraz dyrygenta baletów i orkiestr symfonicznych. Jego wszechstronność i pasja do muzyki zaowocowały nie tylko wspaniałymi występami, ale także w pracy pedagogicznej, która miała na celu kształcenie kolejnych pokoleń muzyków. Oprócz tego, Zygmunt Singer był także kompozytorem, tworząc dzieła, które wnosiły nowe wartości do świata muzyki.
Edukacja
W swoim rozwoju artystycznym Zygmunt Singer zdobył umiejętności gry na skrzypcach pod okiem Wincentego Singera, co miało miejsce w Krakowie. Jego edukacja obejmowała również naukę gry na obój, którą prowadził Ernest König w Pradze. Co istotne, Singer studiował także kompozycję, gdzie jego mentorem był Adam Münchheimer w Warszawie.
Kariera muzyczna
W 1893 roku Zygmunt Singer rozpoczął swoją karierę muzyczną jako oboista w orkiestrze symfonicznej, której przewodził Karol Meyder w Berlinie. Następnie, w latach 1896-1903, podczas swojego pobytu w Warszawie, grał na skrzypcach, a później na oboju w orkiestrze Teatru Wielkiego.
W 1909 roku objął pozycję dyrygenta, prowadząc orkiestry w sezonach letnich Filharmonii Warszawskiej, a także koncerty symfoniczne w Teatrze Wielkim. Jego działalność jako dyrygenta baletu w Teatrze Wielkim w Warszawie rozpoczęła się w 1915 roku, gdzie jednocześnie prowadził orkiestrę Miejskiej Szkoły Baletowej.
W swoim repertuarze miał wiele znanych przedstawień. Do najbardziej stwarzających emocje należały m.in. Kleopatra, Pieśń tańca, W karczmie, Lizetta, czyli Córka źle strzeżona, Katarzyna córka bandyty, Wesele w Ojcowie, Pan Twardowski, Giselle, Jezioro łabędzie oraz Coppélia.
Praca pedagogiczna
Od 1905 roku Zygmunt Singer rozpoczął swoją działalność edukacyjną, ucząc gry na oboju w Instytucie Muzycznym, który później przekształcił się w Państwowe Konserwatorium Muzyczne znajdujące się w Warszawie.
W 1918 roku objął prowadzenie klasy kameralnej, a od 1922 do 1927 roku zajmował się również nauczaniem gry orkiestrowej.
W 1930 roku wyjechał do Paryża, gdzie działał jako instruktor dla polskich zespołów chóralnych i instrumentalnych. To właśnie tam założył polską szkołę muzyczną, która miała na celu rozwijanie polskiej kultury muzycznej za granicą.
Przypisy
- Leon Tadeusz Błaszczyk, Singer Zygmunt (1876-1958), [w:] Polski Słownik Biograficzny. T. 37, Z. 4, Warszawa - Kraków: Polska Akademia Nauk - Polska Akademia Umiejętności, 1997, s. 543-545.
- a b c Singer Zygmunt, [w:] Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965, Warszawa: PWN, 1973, s. 645-646.
- a b c d Singer Zygmunt, [w:] Leon Tadeusz Błaszczyk, Dyrygenci polscy i obcy w Polsce działający w XIX i XX wieku, Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1964, s. 265.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jerzy Lisewski | Zofia Iwanowska-Płoszko | Cyprian Bazylik | Magdalena Wasylik | Wiesław Bednarek | Jacek Frąś | Maksymilian Fajans | Beata Andrzejczuk | Weronika Juszczak | Krzysztof Ciepliński (muzyk) | Tytus MaleszewskiOceń: Zygmunt Singer